Klinika Chirurgii Plastycznej – Wzór

Chirurgia plastyczna (kosmetyczna lub estetyczna) – dziedzina medycyny zajmująca się korektą rzeczywistych lub odczuwanych defektów ciała. Związana ściśle z chirurgią dziecięcą, neurochirurgią, laryngologią, okulistyką, traumatologią, ortopedią oraz równie ważnymi jak fizjologia, patologia, immunologia, rehabilitacja, psychologia, psychiatria.

Medycyna Estetyczna

Początków medycyny estetycznej należy doszukiwać się jeszcze w starożytności – w czasach powszechnego kultu piękna w cywilizacjach starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Choć przeprowadzane przez nich zabiegi korygujące urodę znacznie różniły się od dzisiejszych, przyświecał im ten sam cel – poprawa wyglądu zewnętrznego. Medycyna estetyczna jako dyscyplina medyczna pojawiła się w latach 70. XX wieku we Francji. Za jej ojca uważa się endokrynologa francuskiego pochodzenia Jean Jacques Legranda, który w 1973 r. w Paryżu założył – pierwsze tego typu – Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Podobne towarzystwa powstały dwa lata później w innych krajach. Natomiast w 1978 roku w Mediolanie utworzono pierwszą placówkę naukową, która wprowadziła medycynę estetyczną jako przedmiot akademicki na tamtejszym uniwersytecie.

Medycyna estetyczna do Polski dotarła w latach 90. XX w. Przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała w tym okresie Sekcja Medycyny Estetycznej, pierwsza rodzima organizacja na rzecz popularyzacji medycyny estetycznej w środowisku medycznym i poza nim. Wniosek o jej utworzenie złożono do PTL w 1993 roku. Od 2010 roku Sekcja Medycyny Estetycznej PTL funkcjonuje jako Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. Od 2011 roku towarzystwo to certyfikuje lekarzy medycyny estetycznej według ściśle określonych kryteriów. Jedną z organizacji skupiających lekarzy medycyny estetycznej w Europie jest Międzynarodowy Związek Medycyny Estetycznej (fr. Union Internationale de Médecine Esthétique (UIME)) z siedzibą w Paryżu. Powstało ono jeszcze w latach 70. XX wieku i funkcjonuje do dziś, zrzeszając ponad 20 towarzystw medycyny estetycznej z różnych krajów, w tym polskie (od 1995 roku).

Zakres dziedziny

Głównym zadaniem medycyny estetycznej jest poprawa jakości życia pacjentów. Dyscyplina ta pozwala usunąć niedoskonałości o różnym podłożu, co przekłada się na satysfakcję z własnego wyglądu. Nastawiona jest przede wszystkim na działania profilaktyczne, ale również leczy zaawansowane zmiany. W dużej mierze skupia się na zahamowaniu procesów starzenia się skóry i likwidacji zmarszczek, ale przynosi też dobre efekty w zwalczaniu wielu innych problemów natury estetycznej. Poza problematyką starzenia medycyna estetyczna zajmuje się również korektą szeroko pojętych defektów estetycznych o rozmaitym podłożu, takich jak: blizny, zapadnięte policzki, zbyt małe piersi, miejscowa otyłość, cellulit, rozstępy i wiele innych mogących wpłynąć na dyskomfort płynący z własnego wyglądu. Natomiast zakres kompetencji lekarza medycyny estetycznej oraz zaawansowania zabiegów z tej dziedziny lokują się między kosmetologią a chirurgią estetyczną[5]. W odróżnieniu od chirurgii plastycznej, medycyna estetyczna opiera się wyłącznie na pozachirurgicznych zabiegach o charakterze małoinwazyjnym. Są to jednak interwencje bardziej zaawansowane, mocniej ingerujące w głębsze partie skóry niż powierzchowne działania kosmetyczne czy kosmetologiczne.Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej nie wymagają pobytu w szpitalu i są wykonywane ambulatoryjnie. Pomimo, że kojarzona bywa ze specjalnością dermatologa, medycyna estetyczna tak naprawdę nie ma swojej specjalizacji, a lekarzem medycyny estetycznej może zostać dokształcający się w tej dziedzinie lekarz każdej innej specjalności (tj. internista, okulista, stomatolog).

W zabiegach medycyny estetycznej wykorzystuje się:

 1. laser frakcyjny/ typu Q-Switch/ diodowy;
 2. światło IPL/E-Light;
 3. masaż mechaniczny, np. endermologia;
 4. podciśnienie;
 5. fale radiowe: radiofrekwencja kontaktowa/ frakcyjna/ mikroigłowa;
 6. wypełniacze: kwas hialuronowy/ L-polimlekowy;
 7. toksyna botulinowa (inaczej jad kiełbasiany, potocznie botoks);
 8. peelingi (złuszczanie naskórka): chemiczne/ mechaniczne;
 9. nakłuwanie: mezoterapia igłowa/ frakcyjna/ radiofrekwencja mikroigłowa;
 10. kriolipoliza/lipoliza kawitacyjna (usuwanie tkanki tłuszczowej);
 11. zabiegi biostymulacyjne: osocze bogatopłytkowe/ lasery biostymulujące.

Zabiegi z użyciem tej aparatury/metod terapeutycznych mogą być stosowane m.in. w celu:

 

 1. odmłodzenia i ujędrnienia skóry (głównie twarzy, ale i dłoni czy stóp);
 2. usunięcia/wypełnienia zmarszczek/bruzd;
 3. wypełnienia doliny łez/ kości policzkowych;
 4. zniwelowania cieni pod oczami;
 5. poprawienia kształtu i owalu twarzy;
 6. redukcji przebarwień starczych/ posłonecznych;
 7. usunięcia blizn potrądzikowych/ pooperacyjnych;
 8. eliminacji rozstępów/cellulitu/ nadmiaru tkanki tłuszczowej;
 9. modelowania ust;
 10. zwężenia poszerzonych porów skóry;
 11. zamknięcia rozszerzonych porów;
 12. redukcji nadpotliwości;
 13. estetycznego usunięcia rumienia/ tatuaży/znamion/ tłuszczaków/brodawek;
 14. korekcji uśmiechu/kolorytu uzębienia/ zgryzu;
 15. leczenia objawów trądziku różowatego;
 16. leczenia bruksizmu (nadmiernego skurczu mięśni twarzy);
 17. trwałego usunięcia owłosienia ciała (wybrane partie).

 

Zweryfikowane Opinie Pacjentów Kliniki Wzór
Tytuł podstawowy
Krótki opis
Opinie razem
no rates
0★
Opinie
Twoje Nazwisko*
Email *
Tytuł *
Opinia *

 

tryyyyytuty

 

Loading...

Klinika Chirurgii Plastycznej – Wzór
4.67 (93.33%) 3 votes
 • + 48 000 000 000
 • plac Defilad 1, Warszawa, mazowieckie, 00-901, Polska

Kontakt Klinika Chirurgii Plastycznej – Wzór